HTML

Emlékezünk...

2007.11.20. 03:37 nagygabor

„Az életmű jelen időben él(...), jelen idejű szerzőről van szó”

 

Elhunyt Szabó Magda Kossuth-díjas és kétszeres József Attila-díjas író, Budapest és Debrecen díszpolgára… és még sorolhatnánk elismeréseit.

Debrecenben született 1917. október 5-én. Szülővárosában érettségizett 1935-ben, 1940-ben a debreceni egyetemen kapott latin–magyar szakos tanári és bölcsészdoktori diplomát. 1949-ben kapta meg a Baumgarten-díjat, de polgári származása miatt ezt visszavonták, és állásából is elbocsátották, egészen 1958-ig nem publikálhatott. Az eredetileg költőként induló Szabó Magda 1958 után már regény- és drámaíróként tért vissza. A Freskó és Az őz című regények hozták meg számára az országos ismertséget. Ettől fogva szabadfoglalkozású íróként élt. Számos önéletrajzi ihletésű regényt írt, az Ókút, a Régimódi történet és a Für Elise saját és szülei gyermekkorát valamint a XX. század elejének Debrecenjét mutatja be. Sok írása foglalkozik női sorsokkal és kapcsolataikkal, például a Danaida vagy a Pilátus.

1985 és 1990 között a Tiszántúli Református Egyházkerület főgondnoka és zsinati világi alelnöke volt. 2000-ben a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapító tagja és az irodalmi osztály rendes tagja lett.
1947-ben kötött házasságot Szobotka Tibor íróval, akinek alakját Megmaradt Szobotkának című könyvében idézte fel. A férj halála után Szabó Magda lett hagyatékának gondozója.
Az egyik legtöbbet fordított magyar íróként regényei számos országban és nyelven megjelentek. Szabó Magdát az Oktatási és Kulturális Minisztérium saját halottjának tekinti.

„Szabó Magda magyarságát és a magyarságában európaiságát hangsúlyozta (…) magyarabb és a magyarságában európaibb szerzőt (...) elképzelni sem lehetne” -  mondta Barna Imre az Európa Könyvkiadó vezetője.

            Az olvasó az utóbbi gondolathoz nem is tehet semmit. Szabó Magdát olvasni nem csak élmény, de gondolat-, identitásformáló is. Távozása pótolhatatlan! Kifejezhetetlen amit az embereknek adott; nemcsak a magyar irodalom, de az egész társadalom elvesztett egy gondolkodót, művészt… illetve nem teljesen, hiszen írásai, és ezáltal gondolatai velünk maradnak.

            Emlékezzünk Szabó Magdára!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://social.blog.hu/api/trackback/id/tr60235201

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása